NYHED
Villa

Margrethes Allé 35250 Odense SV

Kontantpris4.995.000 kr.
Beregn lån hos Jyske Bank
Mdl. ejerudgifter3.486 kr.
Boligareal137 m²
Grundareal467 m²
Værelser inkl. stuer3
EnergimærkeC
Åbent hus om 9 dage19. apr. 2026 • 11:00 - 11:30
LokalBolig Dalum-Hjallese ApS

Super flot familievilla med fantastisk leverum

Overtager I denne indflytningsklare villa i Dalum, må I forvente at lægge hus til en del sammenkomster – for det er nu de færreste hjem, der byder på et så fantastisk leverum, som det er tilfældet her. Den velkomponerede planløsning giver jer tillige tre gode, reelle værelser og et superlækkert badeværelse. Villaens brugbare kælder har stort potentiale og mange bonuskvadratmeter – til det praktiske, til hobbies eller noget helt tredje.

Plantegning

Kælder

Billede af kælder fra Margrethes Allé 3, 5250, Odense SV
Billede af stueplan fra Margrethes Allé 3, 5250, Odense SV
Billede af 1. sal fra Margrethes Allé 3, 5250, Odense SV

Mere om boligen

Dejlig atmosfære

Vi starter selvfølgelig rundturen i det særlige leverum, hvor køkken, alrum og stue går ud i ét. Lysindfaldet er behageligt og plads er der rigeligt af – og den dejlige atmosfære er i dén grad mærkbar. Den moderne pejseindsats og læsekrogen ved vinduet føjer yderligere herlighedsværdi til rummet, der ligeledes har dobbeltdør ud til den private baghave.

??Værelser og bonusrum

De tre værelser og en møblerbar repos findes på førstesalen, som har loft til kip med fritlagte bjælker. Boligen indeholder derudover en entré og det store badeværelse, som er udført med bruseniche og dobbelt håndvask, der har italienske messingarmaturer. Kælderen venter på alle jeres idéer, og den supplerer med et vaskerum og flere disponible rum.

Hyggeligt udemiljø

Ejendommens baghave omkranses af hæk, der danner grøn afskærmning for udemiljøet. Haven er af en overskuelig størrelse, og den er rigtig velanlagt – med trampolin til børnene og forskellige hyggekroge, så I altid kan finde et spot i solen. I haven er der desuden en charmerende pavillon, og slutteligt medfølger der en carport med integreret redskabsrum.

Jyske Bank kan gøre dig klogere på din boligøkonomi

Billede af LokalBolig Dalum/Hjallese
KontaktLokalBolig Dalum/HjalleseFaaborgvej 20 , 5250 Odense SV
31 57 55 00

Ønsker du at sælge?

LokalBoligs mæglere kan skabe tryghed omkring salget af din bolig eller ejendom. Find ud af om LokalBolig er det rigtige valg for dig.

Læs mere om boligsalg

Boligens fakta

Sagsnr. 52-X0002723

Økonomi

Kontantpris4.995.000 kr.
Udbetaling250.000 kr.
Mdl. ejerudgifter3.486 kr.
Brutto ekskl. ejerudgift27.234 kr.
Netto ekskl. ejerudgift21.875 kr.

Info

BoligtypeVilla
Boligareal137 m²
Grundareal467 m²
Kælderareal94 m²
Værelser inkl. stuer3
Etager1
Byggeår1946
EnergimærkeC

Andre bygninger

Carport25 m²
Billede af set fra vejen fra Margrethes Allé 3, 5250, Odense SV
Billede fra Margrethes Allé 3, 5250, Odense SV
Billede af køkken fra Margrethes Allé 3, 5250, Odense SV
Billede af køkken fra Margrethes Allé 3, 5250, Odense SV
Billede af spisestue fra Margrethes Allé 3, 5250, Odense SV
Billede fra Margrethes Allé 3, 5250, Odense SV

Virtuel tur

Gå på opdagelse i boligen