
Nørrestrand - 8700 Horsens
Tæt på naturen og med gode indkøbsmuligheder
Naturbyen Nørrestrand har fået sit navn fra den vilde engnatur, som omkranser de nye lejeboliger, der bygges her. Der opføres i alt 462 nye boliger samt en dagligvarebutik, og området bliver således en helt ny bydel i Horsens.
Med adressen Kirsten Munks Dal kommer du til at bo i et kuperet terræn rundt om en regnvandssø. Der er dejligt kort til indkøb, når den nye Rema 1000 åbner på den anden side af vejen i slutningen af 2021. Derudover etableres der en legeplads til glæde for børnene.
Lejligheder til leje
På højre side af regnvandssøen ligger lejlighederne som fås både som to- og treværelses lejeboliger.
Rækkehuse til leje
På venstre side af regnvandssøen ligger rækkehusene. De er på 79-110 m2 og fordeler sig på 3-5 værelser. Boligerne er alle indrettet med et stort køkken-alrum. Se meget mere om boligerne på denne side.